2009-та година тържествено е отбелязана 60-годишнината на театъра с пълнометражен документален филм, проследяващ развитието му. Спомени и факти от творческата история на театъра просълзяват очите на публиката в препълнената зала. По-късно филмът е прожектиран и в Дома на киното в София, а след това два пъти и по Българска национална телевизия.
Театърът през тези години се среща с един от най-добрите режисьори на нашето време – Борислав Чакринов. Първата му постановка е на „Чичовци“ и има забележителен успех близо петнайсет години не слиза от репертоара на театъра. Борислав Чакринов прави и още една успешна постановка при нас – „Свирепо настроение“ по пиесите на Радичков „Суматоха“ и „Януари“ с участието на Мария Сапунджиева.
За първи път, от доста време насам, наблюдавайки дипломните спектакли в НАТФИЗ, театърът започва да подбира и назначава млади актьори. Интересът от тяхна страна също е голям и в последните години своя шанс да започнат и развиват кариерата си в ДТ „Невена Коканова“ са получили 16 млади актьори. Запомнящи се са постановките с тяхно участие като „Тартюф“, „Приятели“, „Бурунданга“, с гастрол на проф. Атанас Атанасов, „Сватовницата“, „Идеалният съпруг“.
ДТ „Невена Коканова“ никога не е спирал да работи и за най-малката си аудитория. Но през последното десетилетие това да има поне по една нова постановка за тях на година стана приоритетна задача. Нищо че спектакли като „Меко казано“ от Валери Петров, „Пинокио“, „Приключенията на Чиполино“, „Келчо и царската дъщеря“, „Бременските музиканти“ се играят с години. Безценен е приносът на режисьора Атанас Жеков-Кроко, познаващ отлично детската публика и поставил голямата част от спектаклите за нея.
Друга основна цел през тези години е и трайното присъствие на българска драматургия в репертоара на театъра. Освен споменатите спектакли на Борислав Чакринов излизат премиери на “Мамут“ от Станислав Стратиев, „Политикани“ Рачо Стоянов, „Двубой“ от Иван Вазов, „Юнаци с умни калпаци“ от Никола Русев, „Цената на истината“ от Стефан Цанев“, „Щъркели на кръстопът“ от Никола Русев.